Yangın sprinkler sistemi, yangına önlem için profesyonel çözüm niteliğindedir. Teknolojik gelişmelerin bir getirisi olarak müdahale ekipmanları içerisinde yerini alan sistemin, farklı alanlarda uygulanmak üzere çeşitleri mevcuttur. Yangının sebepleri çeşitli olduğu için her söndürme sistemi her alana uygulanmaz.

Sprinkler sistemi uygulanmadan önce binalarda projelendirme yapılır. Yapılan belirleme ve değerlendirmelere göre en ideal sistem uygulanır.

Yangın Sprinkler Sistemi Sprinkler sisteminin yangına müdahalede ve üzücü kayıpların yaşanmasının önlenmesinde rolü büyüktür. Sistem, yangını henüz ilk başladığı zamanda algılar, sinyal verir ve müdahale eder. Profesyonel sistem sayesinde yangına müdahale çok erken olur, can ve mal kaybı riski de ortadan kalkar. Sistemin temel çalışma mantığı, yangının etkilerinden herhangi birini algıladığında tepki vermesi ve içindeki su ya da kimyasalı ani olarak olay yerine boşaltmasıdır. Yangına manuel şekilde müdahale edilmesinin çok zor olduğu alanlarda kullanılabilecek en etkili sistemdir.

Halk arasında yağmurlama sistemi de denilen uygulamanın en büyük avantajı, yangının büyümesine olanak sağlamamasıdır. Alevlere hızı bir şekilde müdahale edilmedi, müdahalede herhangi bir gecikme yaşanmaması, yangının daha başlar başlamaz bitmesinde etkilidir. Sprinkler söndürme sistemi, olası bir yangında can ve mal kaybının fazla olacağı yerlerde daha çok tercih edilir. Islak borulu sprinkler sistemi, kuru borulu spriknler sistemi, preaction ve deluge sprinkler sistemi, binaların iş kolu ve üretim alanına göre uygulanan sprink türleridir.

Sprinkler Söndürme Sistemi Yangın çıktığında yapılması gereken, can güvenliğini sağladıktan sonra yangının büyümesini engellemektir. Ancak bunun çok kısa bir sürede yapılması gerekir ki, hem bina içindekilerin hem de çevre binaların güvenliği sağlansın. Bunun için teknolojik gelişmelere göre sürekli yeni teknikler geliştiriliyor. Sprinkler sistemi de, yangına karşı önlemde ve müdahalede yüksek teknik donanıma sahip bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Binaların özelliğine göre doğru sistem uygulandığında, yangın için en tesirli önlem de alınmış olur.

Yangın sprinkler söndürme sistemi türlerinden ıslak borulu sistem, en çok uygulanan sistemdir. Yangına otomatik olarak müdahale eder. İçinde devamlı su bulunan sistem, binada sıcaklığın normal seviyelerin üstünde seyretmesi durumunda devreye girer ve hattaki suyu mekana boşaltır.

Kuru bolu söndürme sistemi ise her alanda kullanılan bir sistem değildir. Bu sistemde boruların içinde sürekli su yoktur. Su, vananın ardındadır. Boruda basınçlı hava vardır. Yangın çıktığında mekanın ısısı yükselince, basınçlı hava vanaya baskı yapar ve vana açılır. Sonrasında borulara su dolar ve sprinkler de suyu alana boşaltır.

Deluge sistem, mekanının ısısının yükselmesine tepki verme prensibine dayalı şekilde geliştirilmiştir. Ancak olayı algılama ve müdahale etme programı daha hızlı çalışır. Islak ve kuru borulu sistemin bir arada uygulandığı sprink türüdür. Yangına farklı tekniklerle müdahalenin zor olduğu alanlarda ideal özellikte bir sistem olarak uygulanır.

Preaction söndürme sisteminde ise, sprinklerin uç kısmında ısıda erime özelliğine sahip ampüller bulunur. Yangında ısı hızla yükseldiğinde bu ampüller ya erir ya da patlar ve sistem otomatikman devreye girer.
Hangi türü kullanılırsa kullanılsın sprinkler sisteminin temel çalışma mantığı aynıdır. Yangının hem kolayca kontrol edilmesinde hem can kaybı yaşanmamasında hem de mal güvenliğinin sağlanmasında profesyonel teknolojik donanımlı sistemdir.