Yangın merdiveni yönetmeliği 2020

Bulunduğunuz kapalı alanlarda ve yüksek binalarda meydana gelen tehlikeli olaylar karşısında acil olarak çıkış yapmanızı sağlayacak olan yapılar yangın merdiveni olarak bilinmektedir. Buna göre ihtiyaç duyduğunuz her riskli anda zarar görmemek adına bu yapıları kullanmanız mümkün olacaktır. Binaların birden fazla cephesinde konumlandırılan ve yangın merdiveni yönetmeliği kapsamında imalatı yapılan kaliteli ve birinci sınıf malzemeden üretilen ürünlerde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Buna göre binalarda yönetici konumunda olan kişilerin veya iş yerine sahip olanların dikkat etmesi gereken bu hususta bilgi alabilecekleri platformumuz, kapsamlı bir şekilde hizmetlerini sürdürmektedir.

Yangın Merdiveni Özellikleri Nasıl Olmalıdır?
İnsanların tedavi olmak, alışveriş yapmak, eğitim almak, hizmet vermek veya buna benzer amaçlarla bulundukları ya da yaşadıkları binalarda, yüksekliğe göre en uygun yangın merdiveni modelleri ortaya çıkmaktadır. Hangi bina için, hangi model yangın merdiveni kullanılacağının yanıtını ise  yangın merdiveni yönetmeliği vermektedir. Yangın merdivenlerinin çiziminde profesyonel kişilere güvenmeniz son derece önemlidir. Hangi kriterlere göre üretilmesi gerektiğini en iyi şekilde bilen ve işinde uzman olan kişiler sayesinde herhangi bir zorlukla karşılaşmayacağınızı vurgulamaktayız. Buna göre yönetmelikte belirtilen ölçülere, modellere ve kalıplara uygun şekilde üretimi tamamlanacak olan yapılarınız, binalarınıza sıfır hata ile montaj edilecektir.

Yangın Merdiveni Yönetmeliğe Göre Zorunlu Mu?
Yapılacak olan etüt çalışmaları neticesinde ölçümlerin alınması ve yangın merdiveni fiyatları ile ilgili belirlemelerin yapılmasının ardından imalata geçilecektir. Standart ölçülerde ve binalarınızın yapısına göre uygun olacak şekilde üretimi tamamlanacak olan yapılarınızın bulunması zorunludur. Yönetmeliğe göre binanızın yüksekliğinin 4 katın üzerinde olması halinde Z tipi olarak adlandırılan modelin bulunması gerekmektedir. Bu konuda takipleri yapan ilgili birimlerin de yönetmeliğe göre yaptırımda bulunma hakkı mevcuttur. Binalarınızda yangın merdivenlerinin bulunmadığı durumlarda, yangın gibi pek çok felakette can ve mal kayıplarının engellenmesi mümkün olmayacaktır. Tehlikesiz ve uzun süre dayanıklı ürünleri satın almak isteyenlerin Z tipi yangın merdiveni ile tanışmalarına vesile oluyoruz. Binada mahsur kalan kişilerin iniş yaptığı esnada baş dönmesini engelleyecek özelliklerde olan bu yapıların hayat kurtarıcı özelliklerde olduğunu vurgulamaktayız.

Yangın Merdiveni Yönetmeliği Kuralları
Yangın merdiveni yönetmeliği baz alındığında, üretimi yapılacak olan ürünlerde ateşe dayanıklı malzemeler kullanılmalıdır. Çok yüksek katlardan iniş yapılacağı da göz önünde bulundurulduğunda, merdiven basamaklarının kaymaz yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca merdivenlerde iniş yüksekliği, basamak sayısı ve yüksekliğine dair ölçümler yapılmalıdır. Yönetmeliğin dışında bir adımın atılması ve uygulamaların yapılması halinde ise pek çok olumsuz sonucun yaşanabileceği vurgulanmaktadır. Binaların iç veya dış kısımlarına özel olarak üretilen ve mevsim şartlarına, ısıya veya suya karşı dayanıklı olarak üretimleri tamamlanan yangın merdivenlerinde gerekli tatbikatların belirli zaman aralıklarında yapılması gerektiği de yine bu maddeler arasında yer almaktadır. Hayatta kalma şansınızın daha yüksek olmasını sağlayan bu ürünlerin verimli bir şekilde kullanılması için mutlaka yangın yönetmeliği baz alınarak üretimler yapılmalıdır.