Yangın Kapısı Yönetmeliği

Yangın gibi hayati tehlike içeren bir felaketten olabilecek en düşük hasarla çıkabilmek için yangın kapılarının işlevi büyüktür. Yangına uzun süre dayanıklılık gösteren bu özel kapıların, yönetmeliklerle belirlenen olmazsa olmaz özellikleri vardır. Zamanla yarışılan yangın anında, insanların gaz ve dumandan etkilenmeden dışarı çıkması için birçok fonksiyonu bulunan yangın kapıları, yönetmeliklere göre imal edilir.

Yangın Kapısı Yönetmeliği ilk olarak yangın çıkan binada, insanların en hızlı şekilde tahliyesinin sağlanmasını yasla olarak önermektedir.

Yangın Kapısı Yönetmeliği
Yönetmelik gereğince, her binada farklı ebat ve özelliklerde yangın kapısı bulunmalıdır. Bireysel konutlarla iş yeri ve alışveriş merkezi gibi binalarda kullanılan yangın merdivenlerinin özellikleri farklıdır. Aslında temel olarak Yangın Kapısı Yönetmeliği’ne göre yangın kapılarının öncelikli özelliği hızlı tahliye ve yangına karşı belirli bir süre dayanıklı olmasıdır. Yangına dayanıklılık süresi, ürünün ölçüleri ve tasarımı da, binaların genel özelliklerine göre belirlenir. Bu nedenle imalattan önce, projenin uygulanacağı alanda keşif ve değerlendirme yapmak, yine yönetmelikler gereğidir.

Binaların olası yangın ve acil çıkış gerektiren tehlikelerden korunması hakkındaki yönetmeliğin 47. Maddesi, yangın kapıları için düzenlenmiştir. Yönetmelikler, yangın sırasında yaşanacak can kayıplarının ve oluşacak hasarın minimum seviyeye indirilmesi için binaların yüksekliği ile birtakım özelliklerine göre hangi sistemin uygulanması gerektiğini içerir. Kapıların, insan hareketlerini kısıtlamaması ve kaçış sırasında herhangi bir sorun yaşanmaması gerekir. Yönetmeliklerde belirtilen özelliklere uymayan kapılar, yangın anında sıkıntı yaşatabilir.

Sertifikalı Yangın Kapısı
Yangın kapılarının işlevine uygun olarak kullanılabilmesi ve olay anında hem can hem de mal kayıplarının önlenebilmesi için yönetmelikler esas alınarak üretilmesi şarttır. Yönetmelikler doğrultusunda imal edilen yangın kapıları yangında oluşacak kaosu önler, insanların ısı, alev ve dumandan etkilenmeden dışarı çıkmasını sağlar. Bu tip sertifikalı yangın kapıları, günlük hayatta yaşanabilecek risklere karşı en etkili önlem niteliğindedir.

Yangın kapıları, binaların olay anında en rahat çıkışın sağlanabileceği bölümüne konumlandırılmalıdır. Hızlı tahliye için bu özellik, yönetmeliklerin bir gereğidir. Uygun alana konumlandırma için önceden yapılan belirlemeler ışığında imalat yapılır. Kapıların ölçüsünden imalatında kullanılan malzemeye, binaların hangi kısmına konumlandırılacağından montajına kadar her aşaması yönetmeliklerle belirtilmiştir.

Yangın kapısı imalatı yapan firmaların yönetmelikleri göz önünde bulundurarak üretim yapması gerekmektedir. Sistem hangi binaya uygulanırsa uygulansın, yönetmeliklerde belirtilen kurallara uygun olmalıdır. Kapıların yangına karşı dayanıklılığı ile üstün koruyuculuk özellikleri haricinde tasarımı ve ek teknik özellikleri, kişisel isteklere göre yapılabilir.