Yangın Kapısı Özellikleri

Yangın Kapısı Özellikleri
Yangın esnasında duman, ısı ve alev geçişine engel olan yangın kapıları binada bulunan kişilerin dışarı çıkabilmesini sağlar. En etkili yangın tedbirleri arasında yer alan bu kapılar farklı boyutlarda olacak şekilde üretilir. Fakat kapının kalitesi, yangına karşı dayanıklılığı, güvenlik sertifikasına sahip olması, otomatik olarak kapanması, kolay açılabilir olması gibi özellikler tüm kapılar için ortaktır.

Standartlara uygun şekilde üretilen kapılar yangının yayılmasını önleyecek ve kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda can ve mal güvenliğini de sağlayacak olan bu kapılar sahip olduğu teknik özellikler sayesinde günlük yaşamda da kullanılabilecektir. Bu durum camlı, camsız, tek kanat, çift kanat, metal menfezli fark etmeksizin tüm kapılar için geçerlidir.

Yangın Kapılarının Teknik Özellikleri Nelerdir?
Yangın kapıları kendi içerisinde şişen contalar, kapatma mekanizması, aksesuarlar, menteşeler ve kapı kasası ile kanadı gibi bileşenlerden meydana gelir. Kapı kasası ve kanadı üretilirken çelik malzemeler kullanılmalıdır. Böylece kapı alüminyum ya da ahşap olanlara kıyasla daha yüksek ısılara karşı dayanıklı hale gelecektir.

Üretimde kullanılan metal menteşe sayesinde kapılar çerçeveye bağlı şekilde kalacaktır. Kapının üzerinde bulunan panik çıkış cihazları, tutamak seti ve kilit gibi aksesuarlar ise yangın esnasında insanların güvenli bir şekilde binadan çıkabilmesini sağlamaktadır. Bunlara ek olarak kullanılan şişen contalar ise yangın sırasında kapı ile çerçeve arasında boşluk kalmamasını ve böylece yüksek ısının dışarı yayılmamasını destekleyecektir.

Yangın Kapıları Hangi Özelliklere Sahiptir?

Yangın kapıları üretimi özel ölçülere göre yapılabilmektedir. Bunun için önceden ilgili yapıya gidip ücretsiz keşif hizmeti verilmektedir. Bu şekilde üretilen kapılarda kasa sacı kalınlığı 1.50 mm, kapı kanadı kalınlığı 63 mm ve kanattaki sac kalınlığı 0.80 mm olmaktadır. Kapılarda panik bar seti ya da kol seti, kilit, anahtarlar ve silindir gibi parçalar mevcuttur.

İmal edilen yangın kapılarının 60, 90 ve 120 dakika boyunca yangına karşı dayanabilme sertifikası bulunur. Üretilen her bir kapı sertifika alabilmesi için çeşitli testlerden geçirilmektedir. Kapının kasa ve kanat sacı için galvaniz kullanılmaktadır. Bu sayede her bir kapı için korozyon dayanımı fazla olmaktadır.

Yangın Kapıları Nasıl Olmalıdır?

Opsiyonel olarak üretilen yangın kapıları sıcaklıkla birlikte genleşebilmeli ve imalatta buna uygun conta kullanılmalıdır. Bu kapılar için tek kanat ve çift kanat alternatifleri mevcuttur. Aynı zamanda isteyen kullanıcılara özel kapılara ateşe karşı dirençli olan camlar takılabilir. Bu durum fiyatların artmasına sebep olacaktır. Sağa ya da sola açılacak şekilde tasarlanan yangın kapısı ayarlanabilir menteşeye sahiptir. Üretimde tüm malzemeler hidrolik olarak tercih edilmelidir. Aynı zamanda çelik kapı fonksiyonuna sahip olan b kapılar istenilen renklerde üretilebilir. Genellikle kolayca bulunabilmesi adına dikkat çekici renkler daha çok kullanılmaktadır. Her bir kapı mutlaka yapı ile uyumlu olmalı ve işinde profesyonel ekipler tarafından monte edilmelidir.