Yangın Kapısı Ölçüleri

Yangın kapıları acil alev, yanma vb. Sebeplerden insanların can cemal güvenliğini sağlamak için alınan güvenli bir tedbir olmaktadır. Duman ve alevden koruma konusunda oldukça büyük bir buluş olan yangın kapıları çok tercih edilmektedir. Yangın kapısı sağlamlığı ve dayanımı kapının derecesi ve yangına karşı dayanaklık süresini belirlemektedir. Yangın kapısı genel olarak binaların farklı kısımları arasında yangının yayılmasını önlemektir. Yangın kapıları gerçek bir ateş koşullarını hemen simüle eder ve akredite laboratuvarlarda test edilmiş ve onay belgesi olarak sertifikalandırılır. Yangın kapısı yapıldığı test sırasında kapının performansına yani yanma şekline göre, onay verilmiş test edilmiş bir şekilde sertifika verilir. Herkesin güvenli bir şekilde kullanması için lavaratuvar ortamında test edilmiştir.

YANGIN KAPISININ ÖLÇÜLERİ
Yangın kapısı dayanıklı kapı sistemleri tarafından standart ölçüsü 90×210 ya da 100×210 ölçülerinde olup projenize olarak çok özel sertifikası ila olarak büyük ölçüde yangın kapısı üretilir. Bu ölçüler her evin, binanın, şirketin, holdinglerin, otellerin vb. Yerlere göre tasarlanmış ve ölçülmüştür. Bu gibi kapıları hem çocuklar hem de yetişkin bireyler tarafından rahatça girip ve çıkabilir ya da açılıp kapanabilir şekilde tasarlanmıştır. Bir çok insanın hayatını kurtaran yangın kapıları özel tasarım ölçüsüne sahiptir. Bunun sebebi ise insanların canına verilen değer olmaktadır.

YANGIN KAPILARININ ÖZELLİKLERİ
Özel üretim olan ve özel ölçülere sahip olan yangın kapıları çeşitli bileşenleri bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar da bulunur. Bu hususlar :

• Kapı kanadı ve kasası çelik, ahşap ya da alüminyum, çelik kapılar; yangına çok fazla uzun süre dayanabilir. Bu sebepten ötürü ahşap ve alüminyum kapılara göre çok daha fazla yangın derecelerine sahiptir.

• Menteşeler, kilit, panik çıkış eşyaları, tutmak seti; yangın kapısının kilit mandalı yangın esnasında kapı kapalı tuttuğu için çok fazla değerli bir birleşendir. Panik çıkış eşyaları ve kol setleri sırasında bireylerin evden güvenli bir şekilde çıkmasını ve sağlık bir şekilde çıkmasını sağlar.

• Kapatma mekanizması; yangın kapıları ve yangın sırasında her daim kapalı tutulmalıdır. Her hangi bir kapı yakın ua da yaylı menteşe bunu sağlar.

• Şişen contalar; yangın kapısı ve çerçeve arasındaki boşlukları hemen hemen kapatmak için kapının bütün kenarlarının etrafında sıcaklıklar belli başlı bir sınırın üstüne çıkıldığı vakit genişleyerek tasarlanmış şişen conta olması şart olarak bulunması gerekir.

Bu hususlar yangın kapısı için çok önemlidir.