Yangın Çıkış Kapısı

Yangın anında yüksek koruma sağlayan yangın çıkış kapıları binada bulunan kişilerin kolayca dışarı çıkmasını sağlar ve yangının binanın diğer bölümlerine geçişini engeller. Bu amaçla üretilen yangın kapısı mutlaka ısıya karşı dayanıklı olmalıdır. Bunun için genellikle çelik gibi yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı malzemeler kullanılarak imal edilmektedir. Üretim aşamasında yönetmeliğe bağlı kalınması kapıların koruyuculuk özelliğinin daha fazla olmasını sağlayacaktır.

Kullanılmadan önce tüm yangın kapıları akredite laboratuvarlarında çeşitli testlerden geçirilir ve mevcut özelliklerinin güvenli olup olmadığı kontrol edilir. Bunun için dünya çapında NEPA ve EN olmak üzere iki tür norm kullanılır. Kabul ölçütleri ile uygulanan test yöntemleri bu normalar göre belirlenir. Onay alan kapılar için sertifikalar düzenlenir ve bununla birlikte satışa sunulur. Bu nedenle yangın kapısı satın almadan önce sertifikasının olup olmadığı kontrol edilmeli ve özellikleri incelenmelidir.

Yangın Çıkış Kapılarının Özellikleri Nelerdir?
Yangının yıkıcı ekonomik etkilerini azaltan ve insan hayatının kurtarılmasını sağlayan yangın kapıları aynı zamanda yangının daha geniş alanlara yayılmasına engel olur. Bunları yapabilmesi adına kapılar çeşitli bileşenlerden meydana gelecek şekilde üretilir. Menteşeler, panik çıkış cihazları ve tutamak seti gibi aksesuarlar, kapatma mekanizması, şişebilen contalar, kapı kasası ve kanadı yangın kapılarında bulunması gereken özellikler arasında yer alır. Yangın kapısının kanat ve kasa kısmı alüminyum, çelik ya da ahşap olarak üretilir. Ancak çeliğin yangına karşı dayanıklılığı daha fazla olduğundan alüminyum ya da ahşap kapılara kıyasla daha fazla tercih edilmektedir. Menteşeler özellikle metal olduğunda yangın anında kapının daha güvenli olmasını ve kapı çerçevesine tam oturmuş şekilde kalmasını sağlar. Panik çıkış cihazları, tutamak seti ve kilit gibi aksesuarların her biri ayrı öneme sahiptir. Panik çıkış cihazları ve kol seti sayesinde insanlar herhangi bir sorun çıkmadan bulundukları alandan tahliye edilebilir. Kapıda kullanılan kilit ise yangın anında kapının kapalı kalmasını desteklemektedir. Kapının üzerinde yer alan kapatma mekanizması yaylı menteşe sayesinde duman geçişine engel olmaktadır. Bu kısımda kullanılan şişen contalar çerçeve ile kapı arasında boşluk kalmasına engel olur.

Yangın Çıkış Kapılarında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Yangın çıkış kapılarının özellikleri ne kadar fazla olursa koruyuculuğu da o kadar artacaktır. Bu nedenle kapı üretiminden tam not alabilmek için bazı noktaların olup olmadığı incelenmelidir. Yangın kapısının sertifikasyonu ile contaları kontrol edilmeli, menteşelerin uygunluğu onaylanmalı ve kapının kapanışının sorun çıkarıp çıkarmadığı test edilmelidir. Buna göre menteşelerin vida kısımları kırık ya da eksik olmamalı, contalarda hasar izi bulunmamalı ve sağlam olmalıdır. Contalar yangın anında şişip genişleyeceğinden buna engel bir durum bulunmamalıdır. Bunların yanı sıra yangın kapısının özelliklerini içeren bir sertifika ya da etiketin varlığı teyit edilmelidir. Bunların varlığı kapının standartlara uygun şekilde üretildiğini gösterecektir. Eğer bu özelliklerin birinde ya da birkaçında sıkıntı varsa yetkili bir kişiye başvurmakta yarar vardır.