Kimyasal özellikleri nedeni ile nemi çekmektedirler. Bu özelliğin aksine toz depolamalarının en az 5 yıl ömürlü olması gerekir. Bu nedenle içeriğinde bulunan hammaddeler fiziksel ve kimyasal uygulamalarla katkı maddeleri eklenir. Bunun sonucunda formüllerle kuru toz üretilir. Elektrik bakımından yalıtkan özellikte oldukları için elektrikle ilgili sıvı yangınlarda kullanılır. Bununla beraber kirletici bir özelliği bulunmasından dolayı hassas cihazlarda fazla tercih edilmez. Tozlu söndürme sistemleri B, C ve D tipi yangıları en etkili biçimde söndüren söndürme sistemidir.

Bunların haricinde ABC tipi yangınlar için farklı içerikli tozlar kullanılır. Birçok özel kurum tarafından tercih edilen sistem aynı zamanda itfaiyeler tarafından da kullanılır. Lokal biçimde söndürmek içinde kullanılabilir. Minimum şekilde ki boru türü gereklidir. Lokal ve hacim koruma açısından iki çeşidi olan sistemin değişik yanları da bulunur. Koruma sistemi hacim olanlar tamamı ile kapalı bölgeler de kullanılmaktadır. Açıklıkları toplam alanın yüzde 2 ya da yüzde 3’ü kadar olur. Bu orandan farklı bir açıklık kullanılamaz. Bunların üzerinde bulunan vanalar uluslararası onay almış olmalıdır. Ayrı olarak lokal sistem ise kapalı ve ya kısmen açık alanlarda kullanılabilir. Aynı şekilde lokal sistem için olan vanalarda onaylı olmak zorundadır.

Tozlu söndürme sistemi içeriği

Yangının hava ile ilişiğini koparan toz yangını boğarak yanıcı etkisini düşürmektedir. İçerisinde farklı kimyasallar barındırır. Ve barındırdıkları kimyasal maddeler ile farklı çeşitleri bulunur. Yaygın bir şekilde kullanılan B ve C tipi yangınları söndürmek için kullanılan tozun içerisinde potasyum sülfat, potasyum bi karbonat, potasyum klorid, sodyum bi karbonat ve kalsiyum karbonat kimyevi maddelerinden oluşur. A, B ve C tipi yangınlar için kullanılmakta olan toz içeriğinde ise mono amonyum fosfat bulunur. Ayrı şekilde D tipi yangınlar için kullanılan toz içeriğinde alkali kloridler içinde ki potasyum klorür ve sodyum klorür maddeleri yer alır.

Tozlu söndürme sisteminin zararları

Yangın çıkan alandaki maddelere büyük zararlar vermekle beraber insan sağlığını da çok kötü etkilemektedir. Bu zararlı etkileri ortamda bulunan ve sistemi kullanan kişilerin çok iyi bilmesi ve ona göre davranması gerekir. Oluşan yangında kalanları kurtarmak için kullanılan kuru toz yangını söndürse de kalanların tozdan boğulmaması amacıyla direk olarak müdahale edilmesi gerekir. Vücutta bulunan organizmaları direkt olarak etkilemese de vücudun sürekli karşılaştığı ve tanıdığı bir şey değildir. Direk olarak gelmesi durumu haricinde maske kullanmak yeterli bir önlem olur. Zararları olsa da amacına engel olacak bir durum değildir.

Tozlu sistemler için kullanım alanları  

Düşük süreli olan kuru toz söndürme sistemleri kullanım alanları;

Pompa alanı

Kimyasal madde üretim tesisleri

Boya bölümleri

Kaplama bölmeleri

Hangarlar

Jeneratör odaları

Pano odaları

Yanıcı sıvı madde bulunan odalar

Lng istasyonları

Parlayıcı sıvı odaları

Doğalgaz dağıtım alanları