Karbondioksit Söndürme Sistemi

Karbondioksit söndürme sistemi, en eski söndürme sistemlerinden biridir. İnsan bulunmayan alanlarda kullanılır. Kokusuz ve renksiz yapıda olup, alanlarda hızlı yayılma etkisine sahiptir. Hava yoğunluğundan iki kat daha fazla yoğunluğa sahiptir. Tıbbi malzeme depolarından doğalgaz dağıtım istasyonlarına, trafolardan gemilere kadar birçok alanda kullanılabilen etkili ve eski bir söndürme sistemidir.

Karbondioksit Söndürme Sistemi
Teknoloji geliştikçe yangına müdahale ekipmanları da giderek gelişiyor. Ancak, eski dönemlerden beri noktadır kullanılan ve alevler nedeniyle aşırı ısınan havayı soğutmada üstün performans gösteren karbondioksitli söndürme sistemleri, günümüzde de kullanılan en hızlı ve etkili müdahale sistemleri sınıfında yer alıyor. Manuel söndürme sistemleri arasında yer alan sistemde, yangın anında hızlı kontrol için seri hareket etmek önem taşımaktadır. Yangına müdahale edecek ekibin profesyonelliği ve sistemin kalitesi, yaşanacak kayıpları önlemede kilit noktadır.

Karbondioksit söndürme sisteminde, ürünün içeriğini oluşturan CO2 gazı, alevlerin oksijenle birleşmesini önler, hava akımını keser ve yangının kontrol altına alınmasını sağlar. Renksiz, kokusuz özelliğinin yanısıra elektriği iletken yapıda olmaması, yangının tehlikesiz ve hızlı şekşlde bertaraf edilmesinde önemli rol oynar. Bölgesel yangınların büyümeden söndürülmesinde üstün etkiye sahiptir. Yangına hızlı tepki verilmesinde ve kontrol altına alınmasında önemli işlev gören sistemler için en etkilisi karbondioksit söndürme sistemleridir.

Karbondioksit söndürme sistemleri, birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. Yangına müdahalede hızlı işlev gören sistem, arkasında atık bırakmadığından dolayı da avantajlıdır. Söndürme işlevinden sonra temizlenmesi de oldukça pratiktir. Sistem, oksijenin alevlerle birleşmesini engelleyici özellikte tasarlanmıştır. Havadaki oksijeni kestiği için insan sağlığı için zararlı özelliği vardır bu nedenle daha çok insan bulunmayan alanlarda kullanılmaktadır.

Ani bir şekilde tutuşan malzemelerin birden büyüyerek yangının yayılmasının önlenmesinde faydalı özellikleri vardır. Yangına uygun bütçelerle önlem alma konusunda idealdir. Yönetmelikler gereğince tasarlanıp geliştirilen sistem, birçok binada güvenle kullanılabilecek yapıdadır. İçindeki karbondioksit gazı nedeniyle sistemin kullanılacağı alanlar bilimsel olarak belirlenmiş ve sınıflandırılmıştır. Bu nedenle

Karbondioksit Söndürme Sistemi Kullanım Alanları için yine yönetmeliklere göre hareket edilmelidir. Yangın çıkan alana püskürtüldüğü zaman aşırı ısınan havayı soğutucu özelliği bulunan sistem lokal yangınlarda kullanılan tek sistemdir.

Yangının aniden büyümesinde ve çok kısa bir sürede geniş bir alana yayılmasında, alevlerin oksijenle birleşmesinin etkisi vardır. Karbondioksit gazı da, oksijenle havanın temasını kestiğinden müdahalede kolaylık sağlar. Müdahale ekibi tarafından koruyucu önlemler alındığında ve doğru şekilde müdahale edildiğinde, yangının olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesinde büyük işleve sahip bir sistemdir.