Duman dedektörü günümüzde okul, hastane, iş yeri gibi kapalı birçok alanda kullanılan yangın önleme sistemidir. Kapalı yerlerde sigara kullanımının yasaklanmasından sonraki dönemde bir ikaz niteliğinde de kullanılan bu araçların olası yangın durumunu önlemek açısından ilk ve hatta en önemli cihaz olduğunu söylemek yanlış olmaz. Buradan yola çıkarsak yangın önleme cihazlarının hassasiyetinin yüksek olması ve anında devreye geçmesi ne kadar hızlı ve etkin olursa yangında oluşabilecek can ve mal kayıplarının önlenmesi de o derece çabuklukla kontrol altına alınarak sağlanmış olur.

Duman Dedektörü Nedir?
Yangın olacağı konusunda işaret veren duman, ısı, ışık ve gazı tespit edip uyarı veren cihazlara duman dedektörü denir. Yangın algılama konusunda ilk uyarı veren bu cihazlar can ve mal güvenliği açısından son derece önemlidir. Isı ve ışığa tepki veren dedektörler genellikle ev ortamında kullanılmaktadır. Dumana tepki verenler ise genellikle kalabalık mekanların çoğunlukta olduğu merkezlerde kullanılmaktadır. Örneğin bir alışveriş merkezinden en ufak bir ısı değişimine tepki veren duman dedektörü kaos ortamına sebep olabilir. Veyahut okulda sigara dumanını algılayıp tepki veren dedektörün yaydığı sinyal gereksiz endişeye neden olabilir.

Duman Dedektörü Nasıl Çalışır?
Duman dedektörünün çalışma fonksiyonu normalin üzerinde ısı, ışık ya da gaz tespiti sonucu ikaz durumuna gelmesi ile aktif olmaktadır. Dedektörün alarma geçmesi için dışarıdan bir uyaran olması şarttır.Dedektör bulunduğu yere göre alarm izleme merkezlerine ya da içeride bulunanlara ikaz vermektedir.

Duman Dedektörü Çeşitleri Nelerdir?
Duman dedektörleri Optik(Fotoelektrik) dedektör,iyonize(Pilli)dedektör ve ışın tipi olmak üzere üçe ayrılır. Pilli, ışın tipi ya da optik dedektör uygulama merkezlerine göre tercih edilir.

Optik Duman Dedektörü
Optik duman dedektörü ışığın havadaki yayılımını tespit edip reaksiyon gösteren cihazlardır. Işın sistemleri, kızılötesi ya da ultraviyole olarak faaliyete geçer. Dumanın ışığının sıralanmasını önlemesi sonucunda ışık kırılmalarına göre hareket eden dedektörün 2 ayrı çeşidi bulunmaktadır. İlk olarak ışığın dedektöre yansıması sonucunda ışığın derecesine göre aktif olur. İkinci olarak dedektör dumandan çıkan ışığı absorbe eder bu ışık normal düzeyin üstüne çıkınca dedektör alarm haline geçer. İkinci tip optik duman dedektörü sıklıkla bu dedektörlerde kullanılan bir sistemdir. Optik dedektörler en başta çok fazla yayılmayan ve yavaş olan yangın durumlarında tepki vermeye başlamaktadır.

Pilli Duman Dedektörü
Pilli duman dedektörü ya da diğer adıyla iyonize duman dedektörü sistemleri elektronik sesli uyarı prensibine göre çalışmaktadır. Pil veya güç kaynağı ile devreye giren bu sistemler mekandan bulanan güç kaynağına bağlanarak çalıştırılmaktadır. Bu sistem ortamdaki dumanın dedektöre nüfuz etmesi ve iyonize havanın dumana yapışarak alarmı aktif hale getirmesi esasına dayanarak çalışan bir sistemdir. Bu tip dedektörler yangın büyümeden ilk başladığı anda dumanı hissederek gelen sinyali ilk etapta değerlendirir daha sonra sinyallerin normalin üzerinde bir tehdit oluşturması durumuna ana panele gönderir.