Yangın, insan yaşamını tehdit edici bir unsurdur. İnsan ve bina yoğunluğunun artmasına bağlı olarak yangın riski de artıyor. Hemen her gün haberlerde, acı kayıplara sebep olan yangın felaketini üzüntüyle izliyoruz. Bilimsel araştırmalara göre binalarda çıkan yangınların yüze 50’lik kısmı, mutfak kaynaklı çıkıyor. Düzenli şekilde temizlenmeyen davlumbazlarda biriken yağ ve yanıcı maddeler, belirli bir kullanımdan sonra yangın riskini arttırıyor. Özellikle endüstriyel mutfaklarda risk daha fazla çünkü bu alanlara direk sulu söndürme sistemleriyle müdahale de edilemiyor. Davlumbaz söndürme sistemleri, bu noktada hayati avantaj sağlıyor. Yağ, kolay şekilde tutuşabilen bir yanıcı türü olduğundan, müdahale ne kadar hızlı olursa o kadar iyi. Davlumbaz söndürme sistemleri, yangın ilk başladığında devreye giriyor ve müdahale sağlıyor.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri

Sistem sayesinde davlumbazda oluşacak yangın, metal dedektörler aracılığıyla tespit ediliyor. Sistem tarafından yangın algılandığında, bu yangın türü için özel olarak geliştirilen karbonat içerikli sıvı, alana boşaltılıyor. Bu özel söndürme kimyasalı, yangının oluşmasında en büyük etken olan alevlerle oksijen bağlantısını direk kesiyor. Sistem çalıştığı anda, hatta gelen gaz da otomatikman kesiliyor.

Davlumbaz söndürme sistemleri, mutfaklarda başlayan yangınları henüz küçük çaptayken söndürmek için geliştirilmiştir. Daha çok restaurantlarda kullanılan sistemin, okul, yurt ve evlerde kullanımı da yaygınlaşıyor. İçerisinde 100’den fazla insan barındıran mekanlarda davlumbaz söndürme sisteminin kullanılması yasal zorunluluktur.

Her geçen gün ülkemizin birçok yerinde çıkan mutfak yangınları, uygun önlemler alınmadığından yaşamı tehdit edici bir risk faktörü haline geldi. Oysa ki çözümü oldukça basit. Ekonomik maliyetle uygulanabilecek bir davlumbaz söndürme sistemi, mutfak yangınlarına karşı en etkili güvenlik önlemi demek. Basit ve ekonomik bir yöntemle, olası bir yangında karşılaşılabilecek büyük hasarlar önlenebilmektedir. Üstelik can kayıplarını önleme konusundaki etkisi düşünüldüğünde, ihmalin ne kadar gereksiz olduğu da anlaşılmaktadır. Otomatik, hızlı ve etkili söndürme tekniğiyle davlumbaz söndürme sistemleri, mutfak yangınlarını kontrol altına almada ideal donanımdadır.

Davlumbaz içinde bulunan yağ filtreleri, zamanla biriken yağlardan dolayı yangının çıkmasında etkili olduğu gibi, kolayca yayılmasına da sebep olur. Davlumbazların tek başına yangın çıkarma etkisi olmadığı gibi, pişirme ekipmanları davlumbaz yangınlarının en önemli sebebidir. Ocaktan yayılan yüksek ısı nedeniyle davlumbazla uzun süreli kullanım sonucu biriken yanmış yağlar tutuşur ve kısa sürede büyük alanı etkiler. Kimyası bozulan ve kolayca tutuşabilecek hale gelen yağlar nedeniyle çıkan yangının kontrol altına alınmasında, yine sulu kimyasallar ile geliştirilen davlumbaz söndürme sistemi kullanılır.

Davlumbaz söndürme sistemleri de, diğer yangın söndürme ekipmanları gibi çeşitlidir. Uygulanacak sistem, mekana göre belirlenir. Doğru sistem uygulandığında davlumbaz yangınlarının büyük kayıplara sebep olma riski de en az seviyeye indirilmiş olur. Davlumbaz yangın söndürme sistemleri, yangının korkutucu hal almasını engeller, daha başlardayken kontrol altına alınmasını sağlar.